Przejdź do treści
Przychodnia Rydułtowy

Główna nawigacja

  • O nas
  • Kontakt
  • Deklaracja dostępności
  • Mapa strony
  • RTG

Ścieżka nawigacyjna

  1. Strona główna

Opinia Inspektora ochrony radiologicznej dotyczy ochrony przed promieniowaniem jonizującym

Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną

Na podstawie art. 32c ust. 2 ustawy Prawo atomowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1792 z późn. zm.) informuję, że w jednostce organizacyjnej:

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Praktyka Lekarza Rodzinnego Specjalistyczna i Medycyny Pracy
ul. Tetmajera 150, 44-280 Rydułtowy

wykonywana jest działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące polegająca na:

  • uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące
    1. Aparat Rtg Agility Firmy Arcoma – decyzja nr 544/2018 z 10.10.2018
  • uruchamianiu pracowni, w których mają być stosowane źródła promieniowania jonizującego, w szczególności pracowni rentgenowskich lub medycznych pracowni rentgenowskich
    1. Pracownia rentgenowska

Dla jednostki zostały wydane decyzje zezwalające na uruchomienie i stosowanie aparatu rtg oraz na uruchomienie pracowni rtg:

  1. Decyzja nr 543/2018 z dnia 544/2018 z 10.10.2018 Śląski Wojewódzki Inspektor Sanitarny

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy Prawo atomowe, w celu dostosowania sposobu oceny zagrożenia do jego spodziewanego poziomu, pracownicy jednostki organizacyjnej zostali zaliczeni do kategorii B narażenia. Ocena narażenia pracowników prowadzona jest na podstawie:

  • systematycznych pomiarów dawek indywidualnych dozymetrycznych w sposób pozwalający stwierdzić prawidłowość zaliczenia pracowników do tej kategorii.

W przeciągu ostatnich 12 miesięcy nie stwierdzono przekroczenia dawek granicznych określonych dla pracowników.

W dniu 15-09-2018 przeprowadzono pomiary dozymetryczne rozkładu mocy dawki promieniowania jonizującego X wokół aparatu rtg Agility firmy Arcoma, podczas których potwierdzono, że konstrukcja ścian, stropów, okien, drzwi oraz zainstalowane urządzenia ochronne w pracowni rtg zabezpiecza osoby pracujące oraz osoby z ogółu ludności przebywające w sąsiedztwie, a także osoby z ogółu ludności w przypadku pracowni rtg znajdującej się w budynku mieszkalnym przed otrzymaniem w ciągu roku dawek określonych w § 2 i § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. (Dz. U. Nr 180 poz. 1325).

Kierownik jednostki organizacyjnej zapewnia wykonywanie działalności związanej z narażeniem zgodnie z zasadą optymalizacji, wymagającą, żeby – przy rozsądnym uwzględnieniu czynników ekonomicznych i społecznych oraz aktualnego stanu wiedzy technicznej – liczba narażonych pracowników i osób z ogółu ludności oraz prawdopodobieństwo ich narażenia były jak najmniejsze, a otrzymywane przez nich dawki promieniowania jonizującego były możliwie małe.

Na podstawie powyższych informacji stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. W związku z wykonywaniem wyżej opisanej działalności do środowiska nie są uwalniane substancje promieniotwórcze.

Zwiększ dostępność

Zestaw kolorów
Rozmiar tekstu

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej  
Praktyka Lekarza Rodzinnego, Specjalistyczna i Medycyny Pracy  
ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 150  
44-280 Rydułtowy

tel. 327294068

Stopka

  • Polityka prywatności
Logotypy Fundusze Europejskie - Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Dostępnosć Plus, Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Specjalistyczna i Medycyny Pracy ul. Tetmajera 150,  44-280 Rydułtowy jest Grantobiorcą projektu pn. Dostępność Plus dla Zdrowia, który finansowany jest Funduszy Europejskich. Nasza placówka otrzymała grant w wysokości 716761,87 zł na poprawę dostępności świadczeń dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dzięki temu dofinansowaniu ta grupa naszych pacjentów będzie mogła skorzystać z nowej windy, bez barier korzystać ze strony internetowej oraz z urządzeń i sprzętu medycznego zwiększającego dostępność placówki dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Więcej informacji o Funduszach Europejskich dla ochrony zdrowia dostępnych jest na stronie internetowej www.zdrowie.gov.pl. Zobacz mapę dotacji na www.mapadotacji.gov.pl 


Fundusze Europejskie - Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Śląskie, Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Miło nam poinformować iż realizujemy projekt: "Poprawa jakości i dostępności świadczeń medycznych w ramach skoordynowanej opieki nad pacjentami" dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach osi priorytetowej X, celem projektu jest zwiększenie dostępności i jakości świadczeń medycznych w naszym zakładzie, który zostanie zrealizowany poprzez zakup nowoczesnych urządzeń medycznych.

Termin realizacji projektu od 03.07.2017r. 28.02.2019r.
Budżet projektu: 557 592,00 PLN
Dofinansowanie ze środków UE: 473 953,20 PLN
W ramach projektu zaplanowano inwestycję związaną z zakupem nowoczesnych urządzeń służących do diagnostyki obrazowej (Aparat RTG, Aparat USG, Aparat EEG), które bezpośrednio wpłyną na jakość i stopień dostępności usług medycznych oraz wesprą pod względem  technicznym wszelkie działania prowadzące do rozwoju opieki koordynowanej w placówce. Pacjent będzie miał możliwość wykonania  dokładniejszych badań diagnostycznych w krótszym czasie i w lepszych warunkach oraz dzięki zapewnionej stałej opiece lekarza nadzorującego proces leczenia i związane z nim potrzeby (dalsze badania specjalistyczne i kontrolne, konsultacje ze specjalistami, kontrole okresowe, rehabilitacja, obserwacja itp.) zostaną umieszczony w centrum uwagi wszelkich działań podejmowanych przez placówkę zdrowia - lekarza i współpracujących z nim innych świadczeniodawców.